Wracamy do słodkiego budowlanego piekiełka. Może jeszcze nie jesteście świadomi drodzy czytelnicy jaki ogrom decyzji przed wami, mam nadzieję że nasze subiektywne spostrzeżenia pomogą wam dokonać dobrego wyboru. Dziś nie byle co – projekt domu!

Projekt domu to bardzo ważna rzecz, to taka klamra spinająca w całość nasze dotychczasowe wyobrażenie. Jak znaleźć TO kiedy nawet nie wiemy CZEGO szukamy? 😀 W miarę możliwości przejrzyjcie jak najwięcej gotowych projektów, najlepiej na sucho w domu, abyście mieli czas na spokojnie je przeanalizować. Kiedy stwierdzicie, że udało wam się znaleźć „swój” projekt – TEN i żaden inny! – ochłońcie 😉 postarajcie skupić myśli na czymś innym i wróćcie ponownie do tematu i tak do czasu kiedy po zrobionej przerwie nie będziecie mieć cienia wątpliwości. Mówi się, że pierwszy dom budujemy dla wroga, drugi dla sąsiada a dopiero trzeci dla siebie…ale przecież wiele rzeczy się mówi 😉 można wybrać dobrze już za pierwszym razem.

Zacznę od sklasyfikowania modeli domów dostępnych na naszym rynku i krótko przedstawię (bardzo subiektywnie) wyłapane plusy i minusy takiego rozwiązania.

 

Dom parterowy

Dom parterowy – zmieści się tylko na dużej działce, to co normalnie mielibyśmy na górze musimy rozmieścić logicznie na dole. Taki projekt domu oznacza zazwyczaj długi holl chyba, że rozważasz zrobienie pomieszczeń przechodnich (nie polecam 😉 ). Zbyt długi rodzi kolejny problem – rodzaju wykończenia podłogi. Długa powierzchnia podłogowa wykonana z paneli lub płytek może wymagać dodatkowej dylatacji (nie tylko tej przy ścianach), dlatego uczulam aby wcześniej dopytać o to w salonie sprzedaży lub bezpośrednio u producenta. Parterowy dom daje nam jeszcze jeden plus, brak skosów w pomieszczeniach. Zyskujemy bardziej ustawne pomieszczenia, kto aktualnie posiada skosy w pokojach ten wie o czym piszę. Parterówka to dom dobry na starość (bez schodów 😉 ), brak balkonów to spora oszczędność, jednakże dużo większe koszty wygeneruje zrobienie dachu w porównaniu do domu z poddaszem użytkowym.

dom w nerinach archon parterowka

dom w gruszach archon

 

Dom z poddaszem użytkowym

Dom z poddaszem użytkowym – wpisze się chyba w każdą działkę i pewnie dzięki temu jest u nas tak popularny. W tego rodzaju projektach często jest kilka balkonów, które bardzo podnoszą koszty (zbrojenie, beton, hydroizolacja, płytki, balustrady). Jeżeli lubimy skosy lub ogranicza nas rozmiar działki to jest to projekt dla nas. Dwie kondygnacje dają możliwość podzielenia domu na część tylko dla ich domowników (sypialnie, łazienka rodzinna) i ogólną (salon, kuchnia, łazienka, pokój dla gości).

dom w mirabelkach archon

dom pod milorzebem archon blizniak poddasze

 

Dom nowoczesny

Dom nowoczesny tzw „kostka”. Gdybym budowała drugi dom, to właśnie taki. Nie miałabym skosów na górze (patrz punkt 2.). Podobnie jak dom z poddaszem użytkowym może się zmieścić na niewielkiej działce. W projekt domu nowoczesnego świetnie wpiszą się duże przeszklenia. Większe okna (zazwyczaj aluminiowe) niestety podnoszą koszty. Jeżeli wasz dom wpisuje się w nowoczesną kostkę proszę o komentarze, chętnie dowiem się jakie ma plusy i minusy.

belfast lipinscy domy kostka

 

Projekt indywidualny

Dom na życzenie, czyli projektowany indywidualnie pod inwestora. W zasadzie jedynym ograniczeniem są finanse, wielkość działki i nasza wyobraźnia.

Pamiętajcie, że projekt domu powinien wpisywać się w lokalną architekturę. Możecie nie dostać pozwolenia jeżeli w okolicy na przykład wszystkie domy mają dachy dwu spadziste, a wasz projekt ma dach płaski.

Kolejna sprawa to określenie metrażu naszego domu. Nasz projekt wpisuje się w średnie wielkościowo domy. 168 m2 – dla nas trochę już za mało, dla znajomych i rodziny zazwyczaj dużo. Czas pokazał, że przydałby się nam jeden lub dwa pokoje więcej.

Następnie ilość i rodzaj pomieszczeń. Pomieszczenia i rozwiązania, które się sprawdzają to według nas:

  • ilość łazienek dostosowana do ilości domowników,
  • pralnia/pomieszczenie gospodarcze – aby pranie nie suszyło się w pokoju dziecka lub w salonie,
  • pokój gościnny – o tym będzie osobny wpis,
  • spiżarnia lub podpiwniczenie.

Rozmieszczenie pomieszczeń według osobistych preferencji – nam zależało aby kuchnia była od frontu, tak aby mieć widok na furtkę.  Salon od południa z wyjściem na taras od strony ogrodu, a sypialnia od północy. Pokój gościnny jest od północy i daje ukojenie w bardzo upalne dni, świetnie się w nim zasypia również w dzień. Nasza sypialnia niestety jest od południa i bardzo nagrzewa się w okresie letnim, co utrudnia zasypianie, jednak w zimie dodatkowo dogrzewa 🙂

Balkony – jeśli działka znajduje się w malowniczej okolicy, warto się nad nimi zastanowić. Rozważcie czy więcej czasu będziecie spędzać na dużym tarasie czy niewielkim balkonie. My zrobiliśmy tak jak zakładał projekt, czyli trzy. Dla nas to ogromna strata pieniędzy zwłaszcza, że z 3 stron mamy widok na domy sąsiadów. Przy opisie domu z poddaszem użytkowym pisałam, że znacznie podnoszą koszty.

Na koniec garaż. W bryle budynku czy poza? W sieci znajdziecie mnóstwo porad dotyczących tego tematu. U nas garaż jest wolnostojący, 20 m od ulicy co jest uciążliwe szczególnie zimą, gdy trzeba odśnieżyć długi podjazd. Z uwagi na to, że garaż wolnostojący – jak sama nazwa wskazuje – nie jest częścią domu płaci się za niego większy podatek od nieruchomości. Garaż w bryle budynku przeważnie jest bliżej ulicy, powstaje razem z domem. Wejście z garażu powinno prowadzić do wiatrołapu, aby móc się przebrać bez nanoszenia piachu/błota lub śniegu do strefy mieszkalnej.

Wszystko co wyżej opisałam to oczywiście nasze subiektywne przemyślenia po ponad dwóch latach od zamieszkania w domu z poddaszem użytkowym 😉 Mam nadzieję, że ten wpis pomoże wam dokonać dobrego wyboru. Powodzenia!