Ze względu na sporą liczbę zapytań dotyczących naszego krytego karnisza, postanowiłam zaprezentować znane mi rozwiązania na łamach bloga. Gorąco namawiam, aby odpowiednio wcześniej przemyśleć jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Sama tematem zainteresowałam się odrobinę za późno, przez co mogłam zawiesić zwykły, widoczny karnisz albo rozebrać sufit i zmodyfikować stelaż. Czas do namysłu mamy najpóźniej do momentu rozpoczęcia prac związanych z zabudową karton-gips.

Wnęka na karnisz w suficie podwieszanym

W moim odczuciu jedno z najbardziej estetycznych rozwiązań. Szerokość wnęki powinna być dostosowana do planowanego karnisza (ilości torów) i rozmiaru dłoni osoby wieszającej dekorację okienną 😉

salon-nowoczesny-z-karniszem-w-zabudowie

Karnisz osłonięty płytą k-g

Takie rozwiązanie zastosowaliśmy w naszej sypialni oraz w pokoju gościnnym. Zabudowa karnisza polega na dokręceniu na całej szerokości ściany z oknem fragmentu płyty k-g. Płytę przykręcamy w wygodnej dla nas odległości od ostatniego toru karnisza.

kryty-karnisz-okienny2

Karnisz osłonięty sztukaterią

Jeżeli w danym pokoju planujecie listwy sztukateryjne na łączeniu ściany i sufitu polecam użycie ich jako maskownicy zamiast płyty k-g – nasze wnętrze z pewnością zyska na spójności.

karnisz-maskowany-sztukateria-sypialnia-w-pastelowych-kolorach

Swoją drogą piękna sypialnia!

Karnisz z dedykowaną osłoną pcv

Ten sposób uważam za najmniej estetyczny. Nie mamy wpływu na wysokość osłony, możemy posiłkować się jedynie gotowymi rozwiązaniami dostępnymi w sklepie. Dodatkowo nie możemy zostawić kilku wolnych cm pomiędzy szyną, a czołem maskownicy przez co skazujemy się na niewygodne manewrowanie przy montażu firan czy zasłon. Aby zakupiona osłona z pcv aż tak bardzo nie odróżniała się strukturą od sufitu możemy ją lekko zmatowić papierem ściernym i pomalować farbą.

2-oslona-pcv-biala-50-m-43876

Warto pamiętać, że każda tkanina zawieszona w oknie musi mieć miejsce do swobodnego układania się. Odległość karnisza od ściany powinna uwzględniać obecność grzejnika pod oknem i rozmiar parapetu, a także zapewnić wygodny dostęp przy zawieszaniu.

Rozwiązanie zastosowane u nas

Zdecydowaliśmy się na  trzy torowy karnisz serii Kvartal z Ikea (jego atutem jest możliwość dokręcenia wsporników zarówno do sufitu jak i do ściany). Płyta k-g została przykręcona do aluminiowego profilu i pomalowana tą samą farbą co sufit. Między profilem, a karniszem zostawiliśmy 2 cm luzu, aby zasłony swobodnie się przesuwały.

kryty-karnisz-okienny4

Sugeruję na jednym z końców karnisza pozostawić około 5 cm przerwy od ściany, żeby móc wygodnie wsunąć żabki czy agrafki.

Z doświadczenia polecam te drugie, nie straszne im pranie w pralce (muszą być zapięte!) czy wieszanie się 5-cio kilogramowego kota 🙂

Wszelkie pytania i sugestie mile widziane 😉

* Źródło zdjęć: własne oraz homebook.pl