Na etapie budowy spotkałam się z takim pokutującym stwierdzeniem, że jeżeli mamy okna brązowe to drzwi obowiązkowo takie również być powinny i analogicznie w przypadku innych kolorów. Jak myślicie to sprawdzona recepta czy może błąd? Moim zdaniem nie ma jednej, właściwej recepty, ponieważ każdy z nas lubi co innego, ma inne wyczucie i inne postrzeganie różnych elementów we wnętrzu.

Przyjęło się, że to co bezpieczne i wypróbowane jest dobre, w ten sposób wpadamy w pułapkę powtarzalności jednego schematu. Przyznajcie się ilu z was zdarzyło urządzić się lub zaplanować wykończenie bazując wyłącznie na mieszkaniu znajomego czy zdjęcia z gazety? Często takie odniesienie ma się nijak do naszych czterech kątów (pomieszczenie jest np. mniej doświetlone lub bardziej, ma inny układ itp. ). Dziś chciałabym wam pokazać rozwiązania alternatywne i bardziej unikatowe – nie twierdzę, że lepsze od klasycznych.

Przeszkodą w stworzeniu wnętrza unikalnego, oddającego charakter właściciela jest tylko nasza wyobraźnia i brak odwagi w wychodzeniu poza utarte schematy.

Z kontrastem, czyli mniej standardowo 🙂

Okna i drzwi w odmiennych kolorach lub okna i drzwi w jednakowym kolorze z kontrastującymi opaskami i listwami przypodłogowymi. Poniżej prezentuję wybrane przeze mnie inspiracje:

 

***Skrzydło drzwi w kontrastującym kolorze w stosunku do opasek drzwiowych***

Takie rozwiązanie moim zdaniem dodaje elegancji. Najwięcej podobnych realizacji spotykam w odcieniach szarości (od jasnych po te antracytowe). Jeżeli zdecydujecie się na bardzo ciemne skrzydło drzwiowe pamiętajcie, że będzie przykuwać nasz wzrok, dobierzcie wtedy stonowaną resztę aby uspokoić wnętrze.

stolarka drzwiowa i okienna18

stolarka drzwiowa i okienna22

stolarka drzwiowa i okienna25

stolarka drzwiowa i okienna26

stolarka drzwiowa i okienna35

stolarka drzwiowa i okienna29

P.S. Moja ulubiona inspiracja! 😉

 

***Okna w kontraście do drzwi wewnętrznych***

Takie rozwiązanie warto zastosować, kiedy nie chcecie aby jeden z kolorów zbytnio zdominował wasze wnętrze – my mieliśmy właśnie taki dylemat, ale o tym w jednym z przyszłych wpisów 😉 Stolarka drzwiowa w kolorze ścian uspokoi wnętrze i sprawi, że na pierwszy plan wyjdą inne elementy.

stolarka drzwiowa i okienna14

stolarka drzwiowa i okienna13

stolarka drzwiowa i okienna9

 

***Jedna para drzwi z innej bajki***

Możemy to osiągnąć stosując np. inne przeszklenie w jednej z par drzwi, nadając im inny kolor czy też całkowicie zmienić model i wygląd drzwi (oczywiście tak aby pasowały do pozostałych, ale nie były takie same!) U nas takim przykładem są przeszklone drzwi wiatrołapowe (wszystkie inne są pełne drewniane). W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się drzwi całe szklane, na widocznych, nowoczesnych zawiasach.

stolarka drzwiowa i okienna5

stolarka drzwiowa i okienna3

stolarka drzwiowa i okienna4

stolarka drzwiowa i okienna2

stolarka drzwiowa i okienna1

Na deser zostawiłam drzwi tapicerowane. Poznałam je dzięki forumowej koleżance (Asiu pozdrawiam! 🙂 ), która to odważyła się wykonać je prawie samodzielnie do garderoby w sypialni. Wyszło rewelacyjnie (niestety bez zgody autora nie mogę pokazać wam tej realizacji), ale mam dla was inspiracje z zachodu:

stolarka drzwiowa i okienna33

stolarka drzwiowa i okienna32

stolarka drzwiowa i okienna31

stolarka drzwiowa i okienna34

stolarka drzwiowa i okienna36

stolarka drzwiowa i okienna30

W zasadzie wszystkie z nich mają dodane nity tapicerskie w formie ozdobników. Jeżeli połączymy je np. welurem uzyskamy elegancki efekt cieniowanej tkaniny. Zaręczam nikt obok takich drzwi nie przejdzie obojętnie, ja pewnie przykleiłabym się do nich na pół wieczoru 😉

 

Czy odważylibyście się na jedno z zaprezentowanych wyżej rozwiązań? a może już tak macie? – pochwalcie się fotkami! 😉

 Źródło zdjęć Pinterest.