Czy was też denerwuje widok rozłożonej suszarki w pokoju dziennym? Pusta suszarka to pół biedy – abstrahuję, że chyba nikt nie uważa jej za ozdobę a raczej zło koniecznie, albo po prostu chcę tak myśleć.  Rozłożona w całej swej krasie ze schnącym praniem to dopiero hardcore. Pamiętam jak dziś, kiedy wynajmowaliśmy niewielką kawalerkę i taką właśnie wątpliwą ozdobę mieliśmy w pokoju dziennym/salonie na co dzień , niby tylko dwie osoby dorosłe a pranie suszyło się bez przerwy. Zawsze wracając do domu po cichu modliłam się aby nie spotkać nikogo znajomego, który mógłby chcieć zawitać do nas niespodziewanie na herbatę. Powitałabym go na kanapie w towarzystwie schnących koronkowych majtek czy niezacerowanych skarpet 😉 sama przyjemność siedzieć w tak doborowym towarzystwie, kto by nie chciał?

Konkrety. Dziś postaram się omówić co ważniejsze elementy jakie powinny znaleźć się w pralni, o naszej będzie osobny wpis w przyszłości. Mam nadzieję, że poniższe zdjęcia pomogą w dobrym zorganizowaniu tego pomieszczenia, ale też zainspirują aby nie było nieodwiedzanym schowkiem na miotły. Zdjęć mam naprawdę sporo.

Coś dla fanów jasnych pomieszczeń:

inspiracja pralnia 43

inspiracja pralnia 37

inspiracja pralnia 27

inspiracja pralnia 24

inspiracja pralnia 8

inspiracja pralnia 6

Zwróćcie uwagę na te sprytnie przemyślane detale: bomboniery na spinacze, piękne kosze na ubrania, sztuczne bukszpany i misternie złożone ręczniki. Pomieszczenie gospodarcze nie musi straszyć 😉

Nacieszyliśmy oko i wracamy na ziemię. Po pierwsze miejsce – można by powiedzieć, że gdziekolwiek. Błąd! Wygodnie na pewno będzie tam gdzie się rozbieramy i względnie blisko miejsca do którego ostatecznie powinny trafić uprane ubrania i bielizna.

Pamiętaj, dobra organizacja to podstawa. Im dokładniej przeanalizujesz potrzeby swojej rodziny tym wygodniej będzie wam we własnym domu.

Ciekawym rozwiązaniem jest zrobienie tzw. zsypu na ciuchy np. z łazienki prosto do kosza na zużyte elementy garderoby. Często spotykam się z takim rozwiązaniem gdzie metą jest kotłownia, jednak mam swoje ale 😉 jak już te ciuchy pokonają swoją drogę i trafią do wyznaczonego pojemnika to co dalej? Mokre będziesz przekładać do miski i lecieć z tym na górę aby zawiesić na suszarce? Super jeżeli w tym samym pomieszczeniu masz suszarkę bębnową lub zwykłą rozkładaną. Wydaje się pozamiatane, ale mam praktycznie! Znowu myślenie trzeba lekko skorygować 🙂 Suche ciuchy za pomocą czarodziejskiej różdżki nie znajdą się w naszej garderobie/szafie – Ty musisz je zanieść ! Dlatego dobrze przemyśl gdzie ostatecznie wydzielisz pralnię. Dopuszczam oczywiście myśl, że niektórzy lubią utrudniać sobie życie lub bieganie z praniem to dla nich rodzaj sportu.

Po drugie – co musi się w niej znaleźć?  Podpowiadam: pralka, suszarka (bębnowa lub zwykła), duży zlew, duży blat, deska do prasowania, miejsce na żelazko, zmiotkę z szufelką, szafka na chemię i kosze na zużyte części garderoby.

  • Pralka, suszarka – nie wymaga  rozwinięcia, cenię sobie funkcję do prania jedwabiu, ręcznego, trybu nocnego, prania krótkiego i długiego.
  • Duży zlew – dlaczego duży? Do prania ręcznego z tarką do wyciskania, do umycia zwierzaka, do umycia dużego kwiata doniczkowego, do farbowania włosów.

inspiracja pralnia 28

inspiracja pralnia 21

  • Duży blat – przydatny przy składaniu czystych, suchych ubrań.

inspiracja pralnia 20

inspiracja pralnia 4

  • Deska, żelazko, zmiotka z szufelką – niby wolnostojące, a jednak warto zaplanować na nie miejsce aby później nie przeklinać na czym świat stoi  za każdym razem, kiedy nie możemy otworzyć często używanej szafki bez przestawiania ów wymienionych rzeczy.

inspiracja pralnia 5

inspiracja pralnia 9

inspiracja pralnia 31

inspiracja pralnia 14

inspiracja pralnia 30

  • Kosze na pranie – super jeżeli powierzchnia pozwala na 3 takie kosze, jeden na białe, drugi na czarne, trzeci na kolorowe. U nas są dwa, na więcej nie mieliśmy miejsca.
  • Szafka na chemię – jeżeli na szafkę nie możemy sobie pozwolić to chociaż stojak, w ostateczności funkcję spełni także stołek, ale przy małych dzieciach nie polecam. Wbrew pozorom zechcesz umieścić tu całkiem sporo: środki do prania, ścierki, miski, gąbki do czyszczenia, zapas ręczników papierowych.
  • Dodatkowa szafka mile widziana – my trzymamy tutaj zapas kociej karmy, zapas żwirku, wymienne pokrycia na kosze, worki na śmieci i sporo innych. Schowków nigdy za wiele 🙂
  • Nie zapomnij o gniazdkach na wysokości blatu roboczego! My zapomnieliśmy, dlatego uczulam 🙂

Brak oszczędności nie powinien być przeszkodą przy wykańczaniu tego pomieszczenia, zamiast szafki możemy mieć sam jej korpus a funkcje drzwiczek z chęcią przejmie tkanina na lince:

inspiracja pralnia 10

inspiracja pralnia 16

Na szczególną uwagę zasługuje rozwiązanie z deską do prasowania zainstalowanej w szufladzie – dostępne również na naszym rynku. Szukajcie go w hurtowni z okuciami  i akcesoriami meblowymi.

inspiracja pralnia47

Zostawiam jeszcze jeden miły akcent, który możemy wykonać samodzielnie – tablica na skarpetki szukające swojej brakującej połówki:

inspiracja pralnia 50

Żródło zdjęć: Pinterest oraz Źródło.

A wy zdecydowalibyście się na pralnię?