O pralni i jej przydatności już było, jeżeli ten wpis umknął waszej uwadze to polecam zajrzeć TUTAJ.

W ankiecie pojawiły się głosy abym częściej pokazywała nasz dom. Od początku tworzenia bloga miałam właśnie taki zamiar, więc dziś na tapecie nasza pralnia. Proszę o wyrozumiałość 😉 na zdjęciach mogą być widoczne pewne braki, gdyż nie wszystko jest jeszcze skończone.

Pralni jako takiej nie planowaliśmy, chcieliśmy na pomieszczenie ze wszystkim i z niczym przeznaczyć najbardziej nieustawny – jak nam się wtedy wydawało – pokój na górze. Okazało się, że mamy dwa takie pomieszczenia. W projekcie domu nasza obecna pralnia to górna łazienka rodzinna. Architekt zaproponował umieszczenie: wanny, osobnego prysznica, sedesu i umywalki, zabrakło jednak pralki.

Łazienka - projekt archon

Zmierzenie się z rzeczywistością zabolało, narysowaliśmy kredą na podłodze realne wymiary planowanych sanitariatów i już po wykreśleniu kabiny prysznicowej wiedzieliśmy, że pierwotny zamysł architekta nie jest możliwy do zrealizowania.

Zwróciliśmy się o pomoc do projektanta wnętrz licząc na ciekawe pomysły. Propozycje, które otrzymaliśmy upewniły nas, że w tym pomieszczeniu nie uda nam się zmieścić wszystkiego na czym na zależało (wanna, osobny prysznic, pralka, sedes, bidet oraz umywalka).Łazienka - projekt wamhouseDecyzja zapadła. Łazienka musi być wykonana w innym pomieszczeniu, a te postanowiliśmy przeznaczyć na pralnio-suszarnię. Konsultacja z hydraulikiem potwierdzająca możliwość przeniesienia pionu kanalizacyjnego dała zielone światło do działania.

Zaczęliśmy od wykonania własnego projektu. Pomysłów mieliśmy kilka, jednak postawiliśmy na funkcjonalność odrobinę kosztem estetyki.

Pralnia - projekty własne

Wygrała wersja nr 2, ponieważ kosze są na wprost wejścia, a pralka znajduje się blisko suszarki. Dzięki czemu prania nie trzeba przenosić w misce.

W pralni dodatkowo znalazły miejsce wszystkie niezbyt atrakcyjne wizualnie elementy np. rozdzielacz obiegów ogrzewania podłogowego (schowany w rogu za kominem), zabudowa rur od rekuperacji (stykająca się z zabudową meblową), schody na strych (oryginalnie planowane były na górnym holu) oraz gniazdo odkurzacza centralnego.

Pralnia - schody na strych i anemostat DSC_0866

Pralnia - zabudowa meblowa i kosze na brudne ubrania Ikea DSC_0842

Pralnia - suszarka na pranie Vileda DSC_0856

Wybór elementów wykończenia naszej pralni musiał spełniać dwa warunki: być spójny kolorystycznie z resztą domu, która dopiero miała powstać oraz możliwie niedrogi. Wybraliśmy się do marketu budowlanego z założeniem „bez towaru nie wracamy”, kupiliśmy płytki na podłogę w kolorze antracytowym ok. 55 zł/m2, oraz mozaikę do wyłożenia ścian nad blatem roboczym w cenie 19 zł / plaster 30cm x 30 cm.

Meble

W zasadzie dwie szafki z ogromnym blatem pełniącym również funkcję parapetu (kolejny problem z głowy) zrobiliśmy na zamówienie u p. Artura Figury, który był polecany na FM  i okazał się przemiłym człowiekiem 🙂 Próbowałam odszukać cenę mebli, żeby nie skłamać napiszę, że wycena pozytywnie nas zaskoczyła. Nie chcieliśmy na pralnię przeznaczać zbyt wygórowanej kwoty, więc meble zamówiliśmy z podstawowych, białych płyt. Jedyny rarytas na jaki sobie pozwoliliśmy to dołożenie mechanizmu cichego domykania frontów meblowych.

Pralnia - deska do prasowania DSC_0839

Pralnia - zabudowa meblowa i kosze na brudne ubrania Ikea DSC_0862

Kosze na pranie

Najwygodniej jakby były trzy: na ciemne, kolorowe i białe ubrania. Z braku miejsca są dwa i też dobrze spełniają swoją funkcję. Kupiliśmy je w IKEA, posiadają metalowy stelaż na kółkach oraz zapinane na mocny rzep torby. Na obecną chwilę nie ma ich już w ofercie tego sklepu, ale są podobne tylko w wyższej cenie (zapłaciliśmy ok. 40 zł za sztukę). 

Pralnia - zabudowa meblowa i kosze na brudne ubrania Ikea DSC_0813

Zlew gospodarczy

Moim zdaniem niezbędna rzecz w takim pomieszczeniu. Myję w nim kwiat doniczkowy, robię pranie ręczne, czyszczę kocie kuwety (obie w wymiarze maksi), wymywam narzędzia po malowaniu komody i wiele innych. Posiadamy zlew w wersji nablatowej firmy INTRA (model ten występuje również w wersji podwieszanej).

Pralnia - zlew techniczny metalowy nabalatowy tIntra DSC_0805 Pralnia - zlew techniczny metalowy nabalatowy Intra DSC_0829

Przy zlewie bardzo przydatną dla mnie rzeczą jest kran z wyciąganą wylewką.

Pralnia - bateria z wyciąganą wylewką DSC_0828

Warto zainwestować w odrobinę lepszą jakościowo baterię. Nasza zapewne z racji ceny ma dosyć słabe ciśnienie wody, a sitko wypadło nam po 2 tygodniach użytkowania.

Pralka

Na razie –odpukać 😉 – działa bez zarzutu. Posiada wszystkie ważne dla mnie dodatkowe funkcje: tryb ręczny, do wełny, do jedwabiu, tryb nocny, pranie wstępne. Została schowana pod blatem tworząc jedną płaszczyznę z meblami.

Deska do prasowania

Na co dzień rozłożona, pamięta jeszcze moje studenckie czasy, jest bardzo wąska (33 cm!) i przez to prasowanie zasłon czy obrusów jest niezbyt wygodne. Powoli przymierzam się, aby zmienić ją na lepszy model. Przy kolejnym zakupie na pewno zwrócę uwagę na jej stabilność oraz szerokość powierzchni prasowania. Mam dwa typy np. 1 lub 2, jeżeli ktoś ich używa proszę o podzielenie się opinią.

W okolicy deski do prasowania warto zaplanować gniazdko elektryczne na wysokości blatu roboczego aby nie schylać się przy podłączaniu i odłączaniu żelazka.

Suszarka na czyste pranie

Elektrycznej jeszcze się nie dorobiliśmy, a bardzo chwalimy naszą manualną firmy VILEDA. Suszarka idealnie mieści się na ścianie kolankowej, mieści dużą ilość prania, a jej umiejscowienie blisko pralki jest bardzo wygodne. Posiada regulowane półki pozwalające przystosować ją do indywidualnych preferencji. Jedynym jej minusem jest to, że czasami podczas zdejmowania z niej ubrań półka potrafi wysunąć się z bolca.

Pralnia - suszarka na pranie Vileda DSC_0826

Pralnia - suszarka na pranie Vileda DSC_0884

Pralnia - suszarka na pranie Vileda DSC_0849

Kocie elementy

Gdy pojawili się czworonożni domownicy wszystkie niezbędne elementy znalazły swoje miejsce w tym pomieszczeniu gospodarczym (kuwety, kosz na kocie odchody oraz zmiotka z szufelką).

Pralnia - kuwety dla kotów i LitterLocker DSC_0870

 

Z perspektywy czasu wiemy, że zrobienie pralni było jedną z trafniejszych naszych decyzji. Zdajemy sobie sprawę, że pomieszczenie ma jeszcze duży potencjał i w przyszłości gdy zajdzie potrzeba na ścianach mogą pojawić się dodatkowe szafki lub półki.

Ufff mam nadzieje, że was nie zamęczyłam, a wyczerpałam temat i tym samym cykl o pralni będę mogła uznać za zamknięty. Poprawcie mnie proszę jeżeli o czymś zapomniałam.

*Ze względu na rozmiar pomieszczenia zdjęcia zostały wykonane obiektywem oddalającym Nikon 14-24, dzięki uprzejmości kolegi Bartosza 😉