Dziś na tapecie plisy na prośbę naszej czytelniczki Kasi (przepraszam, że tak długo musiałaś czekać), która to właśnie rozważa ten rodzaj dekoracji okiennej do siebie.

System plis pozwala nie tylko na tradycyjne zasłonięcie okna jak dzieje się w przypadku standardowej rolety. Możemy ustawić ją w różnych konfiguracjach, zależnie od potrzeb i preferencji, dodatkowo plisy znajdują zastosowanie zarówno przy oknach tradycyjnych, dachowych oraz tych o nietypowym kształcie  np. koło, łuk czy trójkąt. Spotkałam się z dwoma rodzajami mocowania tego systemu:

Standardowy

system-sznurkowy-plisy-stylus-mocowanie-standardowe

Bezinwazyjny

mocowanie-bezinwazyjne-plisy-stylus

Konfiguracje ustawień plis

plisy-konfiguracje-zastosowanie

plisy-konfiguracje-zastosowanie2

Ciężko jest mi wypowiadać się w kwestii funkcjonalności tego rozwiązania. Nasze są zawsze zasłonięte, ponieważ znajdują się w łazience górnej na wielkim oknie wycelowanym wprost na sąsiada w małej odległości od sedesu i bidetu – sami rozumiecie 😉 Zdecydowałam się na plisy, ponieważ usytuowanie okna łukowego nie pozostawiło mi w zasadzie wyboru, a zwykłych rolet zwyczajnie nie chciałam. Łukowa część okna od początku była punktem zapalnym w porozumieniu z mężem, ostatecznie się ugięłam i zamówiliśmy osłonę również na to miejsce…jednak do tej pory leży nierozpakowana na strychu. Wybraliśmy tkaninę przepuszczającą światło, ale jednocześnie zapewniającą schronienie przed ciekawskimi, dzięki temu w łazience jest bardzo jasno 🙂

Plusy

  • mnogość kolorów i faktur plis dostępnych na rynku,
  • możliwość zastosowania do okien o nietypowych kształtach,
  • możliwość konfiguracji umieszczenia plis zależnie od potrzeby,
  • łatwy, intuicyjny system obsługi,
  • łatwa dostępność tego rozwiązania na naszym rynku.

Minusy

  • ograniczenie ze względu na kolor prowadnic,
  • cena.

Kilka inspiracji:

plisy-inspiracja1  plisy-wykusz

plisy-inspiracja-z-zaslonami2

Szukając inspiracji uświadomiłam sobie jak ciężko znaleźć realizację czy nawet zdjęcie katalogowe, gdzie na jednym oknie mamy zarówno plisy jak i tradycyjne zasłony. Wniosek nasunął mi się jeden, plisy lepiej wyglądają samotnie, a co za tym idzie bardziej pasują do nowoczesnych wnętrz, gdzie często mniej znaczy lepiej. Katalogi producentów naprawdę kuszą, jednak nawet tu plisy widzimy w aranżacjach bardzo ascetycznych.

Chętnie jednak dowiem się jakie jest wasze zdanie na ten temat, napiszcie koniecznie 🙂

Źródła zdjęć: Pinterest oraz Stylus.